Krótki termin - #ZEROWASTE
Szynka Serrano Blok ok. 2,2kg Porxas
Szynka Serrano Blok ok. 2,2kg Porxas

126,89 zł

Cena regularna: 140,99 zł

Najniższa cena: 140,99 zł
szt.
Promocje
Crispy India z czosnkiem, curry i sezamem 130g Melvit
Crispy India z czosnkiem, curry i sezamem 130g Melvit

3,99 zł

Cena regularna: 5,65 zł

Najniższa cena: 5,65 zł
szt.
Szynka Serrano Blok ok. 2,2kg Porxas
Szynka Serrano Blok ok. 2,2kg Porxas

126,89 zł

Cena regularna: 140,99 zł

Najniższa cena: 140,99 zł
szt.
Sól kamienna niejodowana o'Sole 1kg Cenos
Sól kamienna niejodowana o'Sole 1kg Cenos

1,99 zł

Cena regularna: 2,75 zł

Najniższa cena: 2,50 zł
szt.

Ogromny wybór naturalnych przetworów z owoców

Przetwory owocowe

Najlepszym czasem na zrobienie zapasów na zimę do domowej spiżarni jest lato. To wtedy z łatwością nabyć można świeże i różnorodne owoce oraz warzywa sezonowe. Dzięki temu wielu miłośników kulinariów decyduje się na przyrządzenie własnych przetworów w różnych formach. Posłużyć mogą do tego chociażby truskawki, wiśnie, jabłka, gruszki, żurawina, śliwki oraz dynie. Wekowane są one na słodko, z dodatkiem cukru lub na słono w zalewie z dodatkiem octu. Stanowią wykwintny dodatek zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Są to nie tylko konfitury czy dżemy, ale także owoce w słodkim syropie, kompoty, a nawet przeciery owocowe dla najmłodszych, które z powodzeniem zastąpią sklepowe słoiczki dedykowane niemowlętom. Dzięki umiejętnemu konserwowaniu i wekowaniu można praktycznie zapomnieć o kupowaniu owocowych napojów czy dżemów z marketowych półek. Zyska na tym nie tylko nasz portfel, ale także zdrowie.

Przetwory z owoców — zastosowanie i zalety

Mimo obróbki owoców w wysokich temperaturach nie tracą one na wartości odżywczej. Wciąż są bogatym źródłem witamin i minerałów, które pozwalają utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę przez cały rok. Naturalne przetwory owocowe stanowią bogate źródło polifenoli i antyoksydantów, dzięki czemu korzystnie wpływają na zachowanie młodego wyglądu skóry, a ich regularne spożycie poprawia też pamięć i koncentrację. Największą zaletą, jaką się wyróżniają, jest to, że są zdrową alternatywą dla przetworzonych słodyczy czy napojów. Uchodzą też za niezastąpiony dodatek do samodzielnie przyrządzanych domowych ciast i deserów. Konfitura czy sok z czarnej porzeczki mogą być znakomitym sposobem na wspomaganie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Naturalne owocowe przeciery bogate w witaminy wspomagają właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego i odpornościowego, co będzie istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Do sporządzenia dżemów, konfitur i soków najlepiej sprawdzą się owoce słodkie i soczyste. Dzięki wysokiej zawartości naturalnej fruktozy np. w malinach, do wykonania przetworów używa się mniej cukru. Bardziej aromatyczne owoce nadają się również na likiery i do domowej produkcji wina. Kwaśniejsze gatunki, takie jak jeżyna czy czerwona porzeczka zawierają duże dawki witamin i wykazują działanie bakteriobójcze. Można więc zrobić z nich soki i syropy do rozcieńczania, które sprawdzą się w domu na wypadek przeziębienia. Domowymi sposobami można też z powodzeniem sporządzić pyszne wieloowocowe nalewki, które zrobią wrażenie na wszystkich gościach rodzinnych uroczystości.

Jak zrobić popularne przetwory?

O tyle, o ile samodzielne tłoczenie klarownego soku z owoców stanowi pewną trudność, to zrobienie w domowych warunkach dżemu, marmolady czy kompotu w wekach może okazać się całkiem łatwe. Powidła ze śliwek lub wiśni to bardzo popularne smarowidła, które cieszą niemal każdego miłośnika słodkich łakoci. Ich sporządzenie nie jest procesem skomplikowanym — wystarczy zapas dojrzałych owoców, które nie mogą być ani uszkodzone, ani nadpsute. Jeśli mamy do czynienia z wiśniami lub czereśniami, to należy je ponadto uprzednio wydrylować. Tak przygotowane zasypuje się cukrem i odstawia celem puszczenia przez nie soku. Kolejnym krokiem jest ugotowanie w odpowiednio dużym naczyniu owoców na wolnym ogniu. Garnek można w międzyczasie lekko potrząsać lub co jakiś czas mieszać zawartość, by nie przykleiła się do dna. Istotne jest to, by owoce gotować dwa lub trzy razy w odstępach od 10 do 12 godzin — dzięki temu uzyskają one odpowiedni smak i konsystencję. Gorącą owocową masę należy przelać do wcześniej wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć i pozostawić, do całkowitego wystygnięcia. Proces sporządzenia dżemów jest podobny, z tym że do ich produkcji potrzeba żelatyny lub gotowego fixu, który bez problemu nabyć można w większości sklepów spożywczych. Taki smakołyk wymaga także wcześniejszej — około trzydziestominutowej — pasteryzacji. Zaopatrzenie domowej spiżarni w tego typu przetwory to gwarancja, że w domu zawsze znajdzie się słodki, zdrowy zamiennik dla sklepowych smarowideł. Smak samodzielnie sporządzonych konfitur lub dżemów z pewnością będzie też lepszy niż gotowych produktów z hipermarketu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl